Tālajā 2001. gadā Latvijā plašākai publikai kļuva pieejami pirmie mobilie telefoni, kas ļāva piezvanīt un nosūtīt sms, atrodoties arī ārpus mājas. Protams, dažiem izredzētajiem, īpaši turīgiem biznesmeņiem mobilie telefoni bija pieejami jau krietni agrāk, taču Nokia 3310 pārmainīja visu. Šis mobilā telefona modelis bija lēts, vienkāršs un izturīgs. Daudziem no mums tas bija pirmais mobilais telefons un siltas atmiņas par to ir saglabājušās joprojām.

Mobilo sakaru un sms kredītu vēsturiskā attīstība

Sākotnēji sms ziņas jeb īsziņas bija galvenais izmantotais pakalpojums, jo sarunas nokia 3310 un sms krediti latvijabija salīdzinoši dārgs pakalpojums. Aptuveni pēc sešiem, septiņiem gadiem Latvijā parādījās pirmais modernais aizdevējs, kas ļāva saņemt kredītu internetā. Smscredit reklāmas bija redzamas uz ielu stabiem, sabiedriskā transporta, presē, radio, tv un internetetā. Bija sākusies jauna interneta maksājumu ēra, kuras ietvaros cilvēki varēja papildināt savu bankas kontu mazāk kā 15 minūtēs. Tiesa, agresīvās reklāmas kampaņas noveda pie tā, ka daļa Latvijas iedzīvotāju pieteicās kredītam nepārdomāti un vēlāk to nožēloja. Šobrīd sms kredītu tirgus ir sakārtojies. Ir ieviesti dažādi ierobežojumi un regulējošie mehānismi no valsts puses un arī pati nozare ir pakļāvusi sevi ierobežojumiem. Tā rezultātā aizņemties ar sms joprojām ir iespējams, taču lielākā daļa nebanku kreditoru piedāvā aizņemties vien no 20 gadiem, nevis 19 vai 18 kā tas bijas agrāk. Tas ļauj pasargāt no aizņemšanās riskiem tikko pilngadību sasniegušus jauniešus, kas agrāk nereti aizņēmās salīdzinoši nepārdomāti.

Pašreizējos apstākļos vecās paaudzes mobilos telefonus ir nomainījuši viedtālruņi, kuru piedāvātā funkcionalitāte ir plašāka, bet izturība un ilgdarbība krietni ierobežotāka nekā iepriekšējās paaudzes mobilajiem telefoniem. Tiesa, tas ļauj aizņemties internetā arī tiem cilvēkiem, kas iepriekš sms kredītiem meta līkumu. Viedtālrunis savā būtībā ir neliels dators ar papildus iespēju piezvanīt. Pieteikšanās aizdevumam ar viedtālruni, noris tieši tāpat kā no parasta datora, t.i. piesakoties aizdevumam online vidē – kreditoru mājaslapās. Lai darījums būtu izdevīgāks (zemākas izmaksas un procentu maksājumi), ir svarīgi pirms aizņemšanās salīdzināt dažādus kredītu piedāvājumus. Aizdevumi ar sms un kredīti internetā pašlaik tiek piedāvāti vairākos uzņēmumos, taču izmaksas var būt ļoti atšķirīgas. Piemēram, standarta komisijas maksa jeb procentu likme ir 10% mēnesī. Arī maksa par aizdevuma pagarināšanu ir aptuveni tāda pat, tācu reizēm pat trīs reizes augstāka.

Jaunajiem klientiem sms aizdevumi turpretim var būt krietni lētāki, pie nosacījuma, ka tiek izmantoti īpašie akcijas jeb atlaižu piedāvājumi. To ietvaros jaunie klienti var aizņemties bez ķīlas, bez komisijas un bez galvotāja līdz 300 eiro bez procentiem. Tiesa, lai darījums būtu izdevīgs, parāds ir jāatmaksā ne vēlāk kā viena mēneša laikā kopš aizņemšanās. Ja tas izdodas, tad, piemēram, 200 vai 300 eiro aizdevums izmaksā 0,01 eiro (maksa par pieteikuma izskatīšanu). Izklausās labi ? Tā arī ir, taču jāņem vērā, ka neviens kredīts internetā nebūs izdevīgs klientiem, kas nespēs atmaksāt aizdevumu līgumā noteiktajā termiņā. Parādniekiem jārēķinās ar maksu par kredītlīguma pagarināšanu (līdz 30% mēnesī), soda naudu (0,75%-1% dienā) un ļaunākajā gadījumā tiesu izpildītājiem, kas piedzen parādu ar savām metodēm. Papildus tam parādnieku kredītvēsture tiek sabojāta, bet tas iznīcina iespējas tuvākā nākotnē iegūt kredītu mājokļa vai auto iegādei.

Kopējie secinājumi par sms kredītiem internetā

Aizvadīto gandrīz 10 gadu laikā sms aizdevumi ir kļuvuši par daudzu cilvēku neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. To galvenā priekrocība ir iespēja saņemt kredītu ļoti ātri (mazāk kā 1 stundas laikā), bet mīnuss augstās izmaksas (līdz 30% mēnesī). Ja vēlaties aizņemties lētāk, ir svarīgi pievērst uzmanību kredītu izmaksām un ielūkoties kādā no Latvijas ātro kredītu salīdzinātājiem. Izmantojot šādu pieeju, jūs varat atrast, kuri aizdevēji ļauj aizņemties jaunajiem klientiem bez komisijas maksas. Pačukstēsim, ka šādi piedāvājumi ir vairāki, taču atšķirīgas ir piedāvātās kredīta summas, naudas izsniegšanas termiņi un citas prasības.

Ieteikums – pirms aizņemties internetā, ļoti rūpīgi izvērtējiet savas finansiālās iespējas. Ja rodas kaut mazākās šaubas par to, vai sms kredīti ir labākais variants un, vai spēsiet tos atmaksāt savlaicīgi, neaizņematies. Ja šaubu nav, aizņemieties atbildīgi. Ne sms kredīts, ne parāds nav brālis. Esiet piesardzīgi.

Mobilo sakaru un sms kreditēšanas attīstība Latvijā ? Sms kredīti kā ikdienas sastāvdaļa