Ātrie aizdevumi Latvijas iedzīvotājus ir pieradinājuši pie situācijas, kad papildus nauda ir pieejama praktiski jebkurā laikā. Diemžēl vai par laimi ne vienmēr aizdevumi internetā ir pieejami (bloķēts konts, negatīva kredītvēsture, vajadzīga lielāka naudas summa) vai gribēti. Daļa iedzīvotāju uzskata, ka aizņemšanās bez bankas un nebanku kreditoru starpniecības ir labākais veids kā izvairīties no riskiem. Praksē šie cilvēki cenšas saņemt kredītu no privātpersonas. Kā to izdarīt un kādi ir riski par to turpinājumā. 

Vai aizdevumi no privātpersonām  ir likumīgi ?

Saskaņā ar LR likumdošanu iedzīvotāji var aizņemties naudu viens no otra. Darījuma apjomam sasniedzot noteiktu slieksni tas ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā un jāsamaksā nodokļi. Reālā dzīvē tas tiek darīts reti, vismaz pagaidām.

Cik izmaksā aizņemšanās no privātpersonas ?

Kredīta nosacījumi starp divām personām ir atkarīgi no abpusējas vienošanās. Aizņēmēja interesēs ir panākt maksimāli zemas procentu likmes un soda naudas apmēru. Vairumā gadījumu darījumi tiek slēgti klaji neizdevīgi, ar augstiem procentiem un soda naudām un/vai piesaistot ķīlu. Teiciens, kam ir nauda, tam ir vara, pilnā mērā darbojas arī šajā situācijā un aizņēmējs nereti ir spiests piekrist nosacījumiem, kurus izvirza naudas devējs.

Vai kredīts no fiziskas personas ir izdevīgs ?

Jā, un, nē. Aizņemoties jārēķinās, ka procentu likmes būs augstākas, taču, ja nav citi varianti, reizēm tā var būt vienīgā izvēle. Finansiāli izdevīgi tas, visticamāk, nebūs, izņemot gadījumus, kad kredīts tiek ņemts no tuvinieka vai drauga. No otras puses, ja naudas iegūšana ir dzīvības un nāves jautājums, tad uz izmaksām nereti tiek pievērtas acis.

Galvenais risks, kas saistīts ar kredītiem no fiziskas personas ir drošība un uzticamība. Presē laiku pa laikam varam lasīt, ka potenciālais aizdevējs izkrāpj kredītkartes vai inernetbankas pieejas datus un tā vietā, lai aizdotu naudu, paņem ātros kredītus un pazūd. Aizņēmējs paliek ar garu degunu un lielām parādsaistībām, turklāt ir spiests tās arī maksāt, jo darījums ir verificēts ar viņa paša internetbankas datiem. Ja attiecībā uz savu datu drošību vēl ir iespējams izsargāties, nedodot sensitīvus datus trešajām pusēm, tad fiziskā drošība ir vēl viens aspekts par ko jāaizdomājas.

Pirmkārt, privātpersonas, kas aizdod naudu svešiniekiem nereti var būt saistītas ar noziedzīgo pasauli. Nauda tiek aizdota uz noteiktu termiņu, taču tiek pieprasīta atmaksāt pirms termiņa. Piemērs. Aizdevums no privātpersonas tiek atrasts caur sludinājumiem. Nauda kā par brīnumu tiek saņemta, procenti ir samērīgi (10% gadā). Kad nauda iztērēta, pēkšņi pēc 3 mēnešiem vai īsāka termiņa pie parādnieka ierodas aizdevējs ar draugiem un pieprasa atmaksāt parādu tūlīt un tagad. Ja tas nav iespējams, tiek pieprasīts atdot nekustamo īpašumu, māju, akcijas vai uzņēmumu. Šādi gadījumi īpaši izplatīti bija sevišķi 90-tajos gados, taču arī 21. gs ir svarīgi būt piesardzīgam un neielaisties darījumos ar svešiniekiem.

Kādas ir kredītu alternatīvas ?

Rakstā jau pieminētie aizdevumi internetā sniedz iespēju aizņemties līdz 3000 eiro 15 minūšu laikā. Ja vajadzīga lielāka summa, vai ir vēlme pēc mazākiem procentiem, jāmeklē, kuri ātrie kredīti internetā ir lētāki vai jādodas uz banku. Ja komercbanka neizrāda pretimnākšanu un nevēlas aizdot naudu, jāizvērtē iespēja aizņemties pret auto ķīlu vai pret nekustamā īpašuma ķīlu. Lai kādu lēmumu, Jūs arī nepieņemtu, rūpīgi izvērtējiet visus riskus un potenciālās sekas, ko rada nepārdomāta aizņemšanās. Izvērtējiet arī savas pašreizējās un nākotnes finansiālās iespējas. Aizņemieties atbildīgi.

Aizdevums no privātpersonām. Kā aizņemties izdevīgāk ? Kredīta iespējas